czwartek, 9 września 2010

Jakie napoje dla dziecka

Dzieci są dwa razy bardziej narażone na ryzyko odwodnienia niż dorośli. Jednak nie tylko ilość, ale i jakość podawanych maluchom płynów ma ogromne znaczenie.

Wszyscy eksperci są zgodni co do tego, że bez wody nie ma życia. Organizm nie jest w stanie funkcjonować bez wody, gdyż to właśnie ona dostarcza całemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, umożliwia termoregulację oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii. Ludzki organizm w ok. 60 proc. składa się z wody, nic dziwnego zatem, że płyny odgrywają kluczową rolę w diecie człowieka. Jednak noworodki i niemowlęta są znacznie bardziej wyczulone na straty płynów niż dorośli, bowiem niemal 3/4 zawartości ich organizmów stanowi woda.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że do 6. miesiąca życia niemowlętom wystarcza i najlepiej służy mleko mamy. Jeśli dzieci nie mogą być karmione naturalnie – zalecane jest mleko modyfikowane. W drugim półroczu życia dziecka jego mleczna dieta rozszerza się o pokarmy stałe. Dlatego ważne jest, by w diecie malucha pojawiło się więcej płynów. Zwłaszcza w zimie, gdy w pomieszczeniach panuje ciepłe i suche powietrze, oraz w czasie upałów, dzieci powinny więcej pić. Znaczne ilości wody niemowlęta wydalają także w przypadku gorączki lub biegunki - wówczas należy szczególnie dbać o to, by jakiekolwiek ubytki płynów były niezwłocznie uzupełniane.

W przypadku dorosłych ważne jest regularne picie wody przez cały dzień, jeszcze przed pojawieniem się pragnienia - sygnału ostrzegającego przed odwodnieniem. To bardzo niebezpieczny stan organizmu, gdyż prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, jak np. suchość w ustach, zmęczenie czy bóle głowy.

Dopajanie noworodka lub niemowlęcia powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem.
Koniecznie należy pamiętać o regularnym pojeniu małych dzieci. Płynami odpowiednimi są: woda, soczki owocowe czy też herbatki dla małych dzieci. Co prawda wraz z wiekiem dziecka rozszerza się wybór produktów i płynów, które dziecko może przyjmować, należy mu jednak podawać wyłącznie napoje dostosowane do jego potrzeb. Jeśli np. herbatki
- to ziołowe lub łagodne herbatki owocowe, przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Jeśli soki - to soki klarowne lub przecierowe stworzone specjalnie dla dzieci do 3. roku życia. Czasami podaje się dzieciom również świeże soki wyciskane w domu, należy się jednak wcześniej upewnić, iż składniki pochodzą z pewnego źródła, najlepiej z ekologicznych upraw, i są odpowiednie do wieku dziecka.

Zdecydowanie należy wykluczyć lub jak najbardziej ograniczać w diecie napoje słodzone, różnego rodzaju nektary, napoje gazowane, barwione, zawierające konserwanty itp. Podstawowym napojem w diecie powinna zawsze być czysta woda, źródlana lub mineralna, którą starszym dzieciom można podawać prosto z butelki, lecz niemowlętom - wyłącznie po przegotowaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz